צעדים ראשונים בשפת PHP

בעוד כמה רגעים נתחיל בלימוד השפה, אך לפני הכל יש דברים בסיסיים שעל כל מתכנת PHP לדעת.

הראשון הוא ש PHP היא טכנולוגית צד שרת, השני הוא שעל מנת להקיץ קבצי PHP תצטרכו להתקין שרת ביתי על מחשבכם שיפענח את שורות הקוד הכתובות ב PHP.

“שרת ביתי ???”, כן, אין מה לפחד. ראשית נתחיל בכך שתורידו WAMP זוהי תוכנה המכילה את כל הדברים שצריך כדי להריץ קבצי PHP כולל PHP הגרסא העדכנית, Apache ו SQL בגרסאות עדכניות לתאריך ההורדה.

הסבר התקנת WAMP SERVER

כמו שהסברנו מעלה, WAMP מתקינה לכם את כל הרכיבים הדרושים להרצת קבצי PHP.

ההתקנה היא כמו כל התקנה רגילה, לוחצים Next ונגיע לחלון שבו נבחר את כונן ההתקנה – ברירת המחדל: C:\wamp, אפשר לשנות, זה לא מזיק להשאיר את זה. נמשיך עם ה Next, נגיע לחלון שישאל אותנו האם אנחנו רוצים שה WAMP יעלה עם עליית המחשב, כל אחד יסמן איך שנוח לו. נמשיך עם ה Next עד שנגיע ל Install לאחר מכן נתבקש להגדיר דפדפן ברירת מחדל, נגדיר מה שנוח לנו ונחכה עד שההתקנה תסתיים.

לאחר שחלון ההתקנה נסגר, נוכל לראות שליד השעון נוצר לנו אייקון חדש עם האות W.

כאשר האייקון בצבע ירוק – השרת רץ. אחרת (אדום או כתום\צהוב) השרתים מכובים וצריך להדליק אותם – במקרה כזה נלחץ על האייקון ואז start.

כאשר ה WAMP רץ כראוי אפשר להתחיל לכתוב קוד PHP ולהריץ אותו :).

נלך לתיקיה שהתקנו בה את ה WAMP, כאלה שלא שינו את זה בעת ההתקנה זה עדיין נמצא ב C:\wamp, נכנס לתיקיית www ושם נכתוב את קבצי ה PHP שלנו, על מנת לראות את הקבצים המורצים ניכנס ל: http://localhost/FILENAME.php כאשר FILENAME הוא שם הקובץ שנרצה להריץ.

מתחילים את הצעד הראשון .. אולי השני ?

ניצור באמצעות הכתבן קובץ חדש ונשנה את שמו ל – index.php, יש לשים לב לשנות את הסיומת ל php. לאחר מכן נערוך את מה שכתוב שם ונכתוב בו את הקוד הבא:

<?php 

כאן נכתוב את הפקודות שנריץ.. 

?>

המבנה הוא פשוט, תג פותח, תוכן, תג סוגר.

הצגת פלט

על מנת להציג פלט על המסך נצטרך להשתמש בפונקציה הבסיסית ביותר בשם echo, ניהיה קצת שונים מכל שאר אתרי הלימוד ולא נתחיל עם שלום עולם, אלא שלום PHP:

<?php 
echo "Hello PHP :)";
?>

שוב פעם רואים את אותו המבנה, תג פותח, תוכן, תג סוגר וכך יהיה כל קובץ PHP.

כתבנו את פקודת echo, מיד לאחר מכן רווח ואז את מה שאנחנו רוצים להדפיס למסך. בגלל שאנחנו רוצים להדפיס משפט (מחרוזת) עטפנו את הכל בגרשיים ואז כמובן נקודה פסיק (;) האומרת ל PHP שכאן נגמרת הפקודה.

כעת, אם פתחתם את הקובץ כמו בדוגמא, בשם index.php, תוכלו להיכנס לכאן ולראות את התוצאה, כמובן אל תשכחו לשמור :).

 • אציין שאם למדתם HTML היטב, תוכלו לשלב קוד PHP בתוך דפי HTML. חשוב שסיומת הקובץ תיהיה .php ולא .html, זה נראה ככה:
 • <html>
   <head> ... </head>
   <body>
    <?php
     echo "Hey :)";
    ?>
   </body>
  </html>

הערות ב PHP

כמו בכל שפת תכנות, גם ב PHP יש הערות. הערות בעצם הם הערות (כן, כן) שהמתכנת כותב לעצמו כדי לא לשכוח דברים או תיאור מסויים של קטע קוד וכדומה. הערות הם חלק נחוץ בפיתוח מערכות גדולות, אם כי כרגע בשלבים ראשונים אין צורך לתעד (לרשום הערות ולתאר קטעי קוד) כי הקוד בסיסי מאוד. אבל תמיד טוב לדעת. כדי לכתוב הערה בשורה בודדת נכתוב פשוט // ואז מיד לאחר מכן את ההערה, אם נרצה לכתוב הערה על כמה שורות, נפתח */ ונסגור עם /*, דוגמא:

<?php 
// echo "Hello LearnPHP.co.il"; 

/* תראו את ההערה שלי,
 אני יכול לכתוב
כמה
שורות
שארצה */ 
?>

עכשיו, שהבנתם את הבסיס, הצלחתם להריץ קובץ PHP ולראות פלט כמו שצריך (ואולי לתעד..) ניתן לעבור לשלב הבא ללימוד משתנים בשפת PHP